BLOG

Depresie: prepojenie mozgu s črevom
Depresie: prepojenie mozgu s črevom

Depresia a spojenie črevo – mozog

Na jeseň a v zime sa dni skracujú a stmievanie prichádza oveľa skôr. Cítite sa často unavený, podráždený alebo frustrovaný bez zjavného dôvodu. Možno ste si všimli, že máte problémy so spánkom alebo trávením. Tieto príznaky a jesenné počasie sú často spojené s depresiou. Na vašu psychiku však môže vplývať nielen počasie, ale aj črevné baktérie. Pokračujte v čítaní a sa dozviete, čo majú vaše črevné baktérie spoločné s vašou náladou alebo dokonca depresiou a čo s tým môžete urobiť.

Depresia: vážne ochorenie

Depresia je vážne ochorenie, ktoré ovplyvňuje milióny ľudí na celom svete. Je to niečo viac ako len pocit smútku alebo úzkosti; môže spôsobiť fyzické príznaky, ktoré môžu dramaticky ovplyvniť kvalitu vášho života. Keď sa depresia začne preukazovať, môže byť koreňom týchto problémov práve váš tráviaci trakt. Črevá sú domovom biliónov baktérií, ktoré ovplyvňujú váš imunitný systém, trávenie a dokonca aj váš mozog.

Os črevo-mozog

Črevá komunikujú s mozgom prostredníctvom osi črevo-mozog, ale aj mozog „hovorí“ s vašimi črevami. Os črevo-mozog zahŕňa nervové dráhy, ktoré vedú z čreva do mozgu a naopak. Väčšina nervových impulzov je však vysielaná z čreva do mozgu. 

Štúdie naznačujú, že duševné zdravie môže byť negatívne ovplyvnené, ak v črevách chýbajú určité bakteriálne kmene. Nepriaznivé duševné zdravie sa preukazuje depresiou, úzkosťou a zvýšeným stresom. Tieto baktérie majú tiež silný vplyv na naše stravovacie správanie, pretože podvedome riadia našu chuť do jedla. Medzi dôležité bakteriálne kmene spojené s osou črevo-mozog patria Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus paracasei a Bifidobacterium longum. Tieto kmene podporujú činnosť mozgu a môžu mať pozitívny vplyv na vašu psychiku.

Črevné baktérie ovplyvňujú uvoľňovanie stresových hormónov a produkciu hormónu šťastia, sérotonínu, ktorý riadi naše pocity a nálady. Tieto priaznivé baktérie môžu mať aj antidepresívny účinok a dokonca pozitívne podporovať spánok. Stres môže tiež spôsobiť, že naša ochranná črevná bariéra prestane správne fungovať a do nášho tela sa dostanú škodlivé látky. Odborníci tento problém označujú ako syndróm deravého čreva.  

Čo môžete urobiť pre zdravý črevný mikrobióm a vyváženú psychiku?

Jedzte pestrú, zdravú stravu, ideálne s veľkým množstvom ekologicky pestovanej zeleniny, ovocia, obilnín bohatých na vlákninu, ako aj semien a orechov. Nemali by chýbať zdravé tuky, napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v kvalitnom olivovom oleji. Pite aspoň 2 litre vody denne a podľa možnosti používajte neperlivú vodu alebo nesladený čaj. Toto množstvo je obzvlášť dôležité, ak konzumujete vlákninu aby dochádzalo k pravidelnému vyprázdňovaniu. Pozitívny vplyv na váš črevný mikrobióm môžu mať aj fermentované výrobky, ako je kefír, nakladaná kvasená zelenina alebo kimči. Vyhýbajte sa hotovým výrobkom, rýchlemu občerstveniu a sladkostiam, pretože môžu podporovať zápalové procesy v tele a narušovať zdravú mikrobiotu. Šťastná žena

Probiotiká a prebiotikà

Ako doplnok k pestrej strave sú vhodné kvalitné probiotiká, ktoré  vám napomôžu zlepšiť vaše zdravie a zároveň vám poskytnú prírodný spôsob, ako bojovať proti depresii. Probiotiká zlepšujú zdravie čriev a zvyšujú hladinu „dobrých“ baktérií, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vašu náladu. 

Užívanie špeciálnych biologicky aktívnych prípravkov navyše podporuje zdravie čriev. Súčasným užívaním prebiotík a vlákniny, ako je napríklad agátová vláknina alebo inulín, môžete výrazne zvýšiť účinok probiotík. Prebiotiká slúžia ako potrava pre naše „dobré“ črevné baktérie, a preto tiež podporujú zdravie našich čriev.   

Niekde treba začať

Depresii, stresu a úzkosti sa nedá vždy vyhnúť, ale vyváženou stravou bohatou na vlákninu, ako aj pre- a probiotickými prípravkami môžete posilniť črevá, a tak pozitívne ovplyvniť os črevo-mozog. Je to ten správny krok kde začať v boji proti depresii.

Nečakajte a začnite svoju cestu k lepšiemu zdraviu a lepšej nálade hneď teraz! 

Spokojná žena

Môže Vás zaujať aj Ako psychika ovplyvňuje črevá. Čítajte dalej.

Čítať článok
Ženy v tehotenstve – Ako minimalizovať expozíciu chemikáliám počas tehotenstva
Ženy v tehotenstve – Ako minimalizovať expozíciu chemikáliám počas tehotenstva

Žena s tehotenským testom

S tehotenstvom prichádza obrovská zmena pre ženu. Toto obdobie je síce plné výziev, ale pre mnohé ženy je to ten najkrajší čas v ich živote. S nárastom hormónov a často neustálym nevoľnostiam sa žena musí vysporiadať s novými a unikátnymi pocitmi, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tohto obdobia. A jej zodpovednosť sa nepochybne rozširuje aj na jej nenarodené dieťa.

Ako chrániť nenarodené dieťa

Prvým krokom, ktorý môže tehotná žena urobiť pre seba a svoje dieťa, je zlepšiť stravovacie návyky. Toto je kľúčové najmä v prípade, ak doteraz neviedla zdravý životný štýl. Je nesmierne dôležité, aby dieťa dostávalo v priebehu tehotenstva a následne počas kojenia výživné potraviny (viac v článku – Vyvážená strava matky – od tehotenstva až po kojenie). 

Pohyb je nevyhnutný

Druhým základom zdravého tehotenstva je správna doza pohybu, ktorý je samozrejme schválený lékarom. Ak bola žena pred tehotenstvom aktívna, môže pokračovať v svojich obvyklých aktivitách aj počas tehotenstva. Je však dôležité monitorovať si tepovú frekvenciu a byť si vedomá svojich fyzických obmedzení. 

Pozor na posilňovanie a bežné aktivity. Žena by mala byť opatrná, aby jej brucho nebolo príliš napäté, aby zabránila vzniku brušnej diastázy. Odporúča sa denne cvičiť správne dýchanie a aktiváciu bránice.

Obmedziť používanie chemikálií 

TTretí krok, ktorý môže žena podniknúť za zdravie seba aj svojho dieťaťa, je obmedziť používanie kozmetiky s chemickými zložkami. Naša pokožka je naším najväčším orgánom a všetko, čo na ňu nanesieme, sa môže dostať k plodu.

Najlepšie je si pozerať zloženie kozmetiky a makeupu a vyhľadávať tie najprirodzenejšie druhy. Žena by nemala používať škodlivé laky na vlasy a na nechty a mala by obmedzovať farbenie vlasov

Tehotná žena s Rollerom

Chemikálie vo vašej domácnosti

Chemikálie v domácnosti sú ďalšia záležitosť, ktorú by ste mali minimalizovať. Na trhu existuje mnoho receptov na prírodné čistiace prostriedky. Môžete vyskúšať aj kombináciu vody s octom, ktorá je rovnako účinná ako chemické čistiace prostriedky. Pre príjemnejšiu vôňu a špecifické účinky môžete do čistiacich prostriedkov pridať esenciálne oleje. Mikrofibrové utierky sú taktiež skvelým pomocníkom do domácnosti. 

Rada na záver

Jedna dôležitá poznámka na záver: Vyhnite sa používaniu plastových fliaš, zohrievaniu jedla v plastových nádobách a skladovaniu horúceho jedla v plastových nádobách. Plasty prepúšťajú xenoestrogény do ľudského tela, ktoré napodobňujú estrogén a môžu narušiť hormonálnu rovnováhu u matky i dieťaťa.

 

Čítať článok
Hore
3 položiek celkom